Kaplonyi Barátok
FVR Minorita
Oldalak
2010. augusztus 31., kedd
Küldetés
Kafarnaumi tartózkodása idején Jézus a zsinagógából jövet betért Simon
(Péter) házába. Simon anyósa éppen magas lázban szenvedett. Mindjárt
szóltak is neki az érdekében. Jézus a beteg fölé hajolt, parancsolt a
láznak, és a láz megszűnt. A beteg azonnal fölkelt, és szolgált nekik.
Napnyugtakor mindnyájan odavitték Jézushoz a betegeket, akik különféle
bajokban szenvedtek. Mindegyikre rátette kezét, és meggyógyította őket.
Sokakból gonosz lelkek mentek ki, és ezt kiáltozták: Te vagy az Isten Fia!
Jézus azonban rájuk parancsolt, és nem engedte, hogy beszéljenek; azok
ugyanis tudták, hogy ő a Krisztus. Amikor megvirradt, Jézus kiment egy
magányos helyre; a népsokaság pedig keresésére indult, és meg is találta.
Tartóztatták, hogy ne menjen el tőlük. Jézus azonban így válaszolt: Más
városoknak is hirdetnem kell Isten országának evangéliumát, mert ez a
küldetésem. Azután folytatta tanítását Galilea zsinagógáiban.
Lk 4,38-44
Elmélkedés:
Miután Jézus meggyógyította Péter anyósát és több megszállottból is kiűzte
az ördögöket, az emberek marasztalása ellenére is tovább indul, hogy
máshová is elvigye örömhírét. Nem arról van szó, hogy Jézus egyszerűen
otthagyja azokat az embereket, akik a segítségét kérik. Nem részvétlenség
vagy a szánalom hiánya indítja őt arra, hogy továbbmenjen, hanem a
küldetése, amely nem korlátozódhat egyetlen helyre vagy egyes személyekre.
Küldetése mindenkihez szólt. Jól tudta, hogy az emberi kérések nem
téríthetik el küldetésétől, amelyet a mennyei Atya bízott rá. E
küldetéstudat vezette őt abban, hogy mindhalálig teljesítse feladatát.
Sosem keresett kibúvókat, nem menekült el feladata elől a szenvedés és a
halál pillanatában sem.
Mi a küldetésem? Felismertem-e már küldetésemet, amit Isten adott nekem?
Hogyan teljesítem felismert hivatásomat?
(c) Horváth István Sándor
Imádság:
Szentlélek, jöjj a szívembe!
Vond magadhoz hatalmaddal, igaz Isten!
Adj nekem szeretetet félelemmel,
őrizz meg, Krisztusom,
minden rossz gondolattól,
gyullassz fel a te legédesebb szerelmeddel,
hogy minden gond könnyűvé váljék!
Szent Atyám, én édes Uram,
segíts engem minden cselekedetemben!
_________________________
Van jövő! Böjte Csaba levele a tanévkezdésre
Körvonalazódik egy őszinte lelki igény, egy tiszta éhség, mely magasabb rendű vágyainknak nyit utat. Hiszem, hogy mindannyian egy új korszak, egy nagy erkölcsi, lelki forradalom előtt állunk! Szeretettel bátorítalak, ne féljetek a holnaptól, az új tanévtől, ne hagyjátok, hogy a mindent beszennyezni akaró gonosz Isten legszebb ajándékát, a holnapba vetett hitünket elorozza tőlünk!
A Kárpát-medencében, Kelet-Európában a nyolcvanas évek végére a kommunista ideológiától visszafogott, elzárt emberekben hatalmas éhség uralkodott el. Természetes, hogy nemcsak a szellemi, lelki nyitottság, őszinteség, szabadság iránti éhség volt az emberekben, hanem a fizikai, anyagi dolgok iránti vágyódás is. Az emberek a televíziókban és más hírforrásokban látott finomságokra, luxuscikkekre elemi erővel vágyódtak. Vágytak a finom, ismeretlen ízek, ételek, italok után. Mindenki reális szükségét érezte a kényelmes, tágas, emberhez méltó otthonnak, ruházatnak, szórakozásnak is. Vágyódtak arra, hogy megismerhessék, használhassák az emberiség kutató, kísérletező munkája által megszületett gépeket, eszközöket, utazási lehetőségeket. Mind többen és erősebben vágytak arra, hogy az emberi szellem hihetetlen távlatokat nyitó lehetőségeit korlátok nélkül bebarangolják. E hatalmas, követelőző éhségnek útjába álló rendszert taposták szét kérlelhetetlenül, a sokféle módon megnevezett 1989-es év végi eseményekben.
Hiszem, hogy minden egyes, bennünket mozgató éhséget, szomjúságot a végtelen Isten olt a szívünkbe. Isten vágyaink által vezet, irányít mindannyiunkat. Egy fiatal a szíve vágyódása, szerelme által vezérelve találhatja meg élete társát, és csakis e belső éhségtől űzve, tiszta, part nélküli szerelmük kölcsönösen kimutatott jelei láttán mondhatja ki a plébánosuk: „Megkötött házasságotok érvényes, és amit az Isten egybekötött, azt ember ne válassza szét."
Igen, én hiszem, hogy Isten akarta és most is akarja, hogy szép, kényelmes lakásokban lakjanak a gyermekei, és finom, tápláló ételekkel oltsák éhségüket. Hiszem, hogy az emberiséget a kutató, felfedező munkájában, a teremtés hajnalán, még a bűnbeesés előtti isteni parancsok vezérelik: „Szaporodjatok, sokasodjatok, és hajtsátok uralmatok alá a földet!" Hiszem, hogy a jóságos mennyei Atyánk rejtette el a világunkban rejlő lehetőségeket, titkokat olyan szinten, hogy a gyermeke, az ember úgy, ahogy növekszik, lépésről lépésre felfedezhesse és megismerhesse, majd azokat saját kényelmére, örömére felhasználhassa. Csodálatos, ahogyan vezet bennünket őszinte kíváncsiságunk, éhségünk által a jó Isten. Bennem nincs félelem, szorongás, mikor látom, hogy az emberiség, mint nagyra nőtt gyermek, kíváncsian bontogatja a mennyei Atyánk által hatalmas karácsonyfánk alá rakott ajándékokat. Csodálatos dolgok vannak a szépen becsomagolt ajándékokban, melyeknek kibontásához, megismeréséhez folyamatosan nő fel az emberiség. Szerintem természetes, hogy a kibontott, megismert értékeket az emberiség örömmel ki is próbálja a maga javára. Én hiszem, hogy nem bűn kinyitni a gyermeknek egy könyvet, melyet a szerető, gondos szülő elhelyezett fia kis könyvtárába. Nem bűn kibontani egy-egy csomagot, melyet a szülő ajándékozó szeretettel átad nekünk. Ha Isten azt akarta volna, hogy gyermeke ne ismerje meg titkait, akkor azokat olyan magas polcra rakta volna, melyeket nem ért volna el az Ő drága „szeme fénye".
Nem tartom rossznak, még kevésbé bűnnek, térségünkben a kilencvenes évek elején megjelenő, az anyagi dolgok megismerésére, fogyasztására késztető éhséget, mely által oly sok új dolog áramlott be az életünkbe. Örvendek annak, hogy gyermekeimnek finom ételeket tudunk adni, hogy olyan ruhákban járathatom őket, melyekben jól érzik magukat és nem fáznak a hideg téli estéken, hogy otthonaikban kényelem és tisztaság van. Örvendek annak, hogy felhívhatom mobiltelefonon a nagyra nőtt gyermekeimet bárhonnan, ahova az életutam vezet. Annak is örvendek, hogy kis laptopomon bármikor megnézhetem, hogy mit kérnek vagy kínálnak fel családomnak az emberek. Milyen jó, hogy nemcsak írásban, hanem akár kis filmek által is a nagyra nőtt családom tagjai üzenhetnek, elmondhatják, hogy mi történt velük, és mi az, ami szerintük fontos a nagyvilágban. És milyen jó, hogy éjjel felkelve e kis gépen megfogalmazhatom és rögzíthetem ezeket a gondolatokat is, és az internet által szétröppenthetem a nagyvilágba. Hiszem, hogy mindez az én gondoskodó jóságos Istenem drága ajándéka. Biztos vagyok benne, hogy Ő vezet lépésről lépésre nagy szeretettel, de hihetetlenül biztos kézzel, ahogyan egy atya vezeti gyermekeit. És úgy gondolom, hogy most, a huszonegyedik század elején Ő bátran tovább akar vezetni bennünket.
Örömmel látok körvonalazódni egy újabb éhség-hullámot a szívünkben! Vágyódunk egy meghittebb, békés világ után. Vágyódunk arra, hogy szorosabban megfogjuk egymás kezét, de arra is, hogy a lelkünk ajtaján kopogtató Istent beengedjük az életünkbe. Határozottan érzek egy őszinte vágyódást az emberek szívében egy sokkal mélyebb, nyitottabb, emberhez méltóbb kapcsolatrendszer után. Vágyódunk arra, hogy megmutathassuk magunkat, hogy megismerjük egymást, és hogy teremtő Istenünkkel egy asztalhoz ülve elbeszélgessünk. Körvonalazódik egy őszinte lelki igény, tiszta éhség, mely magasabb rendű vágyainknak nyit utat. Hiszem, hogy mindannyian egy új korszak, egy nagy erkölcsi, lelki forradalom előtt állunk! Nem megtagadom a múltat, az utolsó húsz évet a maga anyagi javak iránti megkülönböztetett vágyakozásával, egyszerűen úgy érzem, hogy tápláló Istenünk az emberiség asztalára egy újabb, lelkibb, spirituálisabb fogást akar felszolgálni mindannyiunk örömére. Bennem hihetetlen kíváncsiság, remény és bizalom van ezen újabb „fogás" iránt. Hiszem, hogy nem valaminek a végén, a szárnyalásainkat lezáró plafonnál, korlátoknál topogunk, hanem a végtelenre nyíló, kitárt ajtó előtti beáramló hatalmas fényben, bátortalanul, kábán állunk.
Szeretettel bátorítalak, ne féljetek a holnaptól, az új tanévtől, ne hagyjátok, hogy a mindent beszennyezni akaró gonosz Isten legszebb ajándékát, a holnapba vetett hitünket elorozza tőlünk. Mindennapi munkánkban ne csupán az évezredek mozgásának fáradt inerciája vigyen előre, ne becsületből játszódjuk végig e „vesztes meccset". Hanem higgyünk a holnapban, higgyünk abban, hogy az emberiség nagy tornájában a mi generációnk által megvívandó meccset igenis megnyerhetjük. Igen, a magunk kis lépésével előbbre vihetjük a társadalmunkat, és egy tisztább, nyugodtabb, verejtékes munkánk által is szépülő világot hagyhatunk a gyermekeinkre. Olyan jó lenne, ha a múltban való nosztalgikus elmerülés helyett bátran előre néznénk, és a holnapban keresnénk a bennünket mozgató éhségre a választ. Az idők Ura szelíden vezet, és nem a múltban, hanem a jövőben vár ránk a nekünk szánt csodás ajándékaival. Én nyugodt vagyok, és bátorítlak, hogy szívetek vágyára hallgatva elinduljatok, mert tudom, hogy évmilliárdok óta tartó feltartoztathatatlan utazásunk a végtelenül szerető Szentháromságos egy Istenünk karjaiba vezet.
© Híreink „Magyar Kurír” forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók.
Jézus szavának ereje
Jézus egyszer lement Kafarnaumba, Galilea egyik városába, és szombaton ott
tanított. Tanítása ámulatba ejtett mindenkit, mert szavának hatalma volt.
Volt ott a zsinagógában egy tisztátalan lélektől megszállt ember, aki így
kiáltozott: El innen! Mi dolgunk veled, názáreti Jézus? Azért jöttél, hogy
elveszíts minket? Tudom, ki vagy: az Isten Szentje. Jézus ráparancsolt:
Némulj el, és menj ki belőle! Erre az ördög a földre sújtotta az embert,
és kiment belőle, anélkül, hogy bajt okozott volna neki. Csodálkozás fogta
el valamennyiüket, és egymás közt ezt mondogatták: Mi ez? Akkora
hatalommal és erővel parancsol a tisztátalan lelkeknek, hogy kimennek a
megszállottakból. Ennek híre elterjedt az egész környéken.
Lk 4,31-37
Elmélkedés:
A tisztátalan lélek által megszállt ember gyógyításának történetét azzal
vezeti be az evangélista, hogy azért hallgatták az emberek nagy
lelkesedéssel Jézust, mert "szavának hatalma volt". Jézus más esetekben
oly erővel érintette meg az embereket, hogy azok képesek voltak eddigi
életüket teljesen megváltoztatni. Akiket megszólított, hogy kövessék őt,
azonnal indultak. Máskor nem csupán egyes személyeket, hanem hatalmas
tömegeket volt képes megigézni a jézusi tanítás. Ellenfelei pedig sokszor
nem voltak képesek ellentmondani neki, amikor vitákban akarták próbára
tenni. Számos esetben olvashatunk arról is az evangéliumban, hogy
bármilyen cselekedet nélkül, egyszerű szavakkal tudott Jézus gyógyítani. A
jézusi szó ereje most egy emberből kiűzi a gonosz lelket, újabb
bizonyítékát adva annak, hogy még ők sem képesen szembeszállni Jézussal.
Milyen hatást vált ki Jézus szava bennem, aki naponta hallgatom őt?
(c) Horváth István Sándor
Imádság:
Örök Szentháromság, aki fényesség vagy,
add, hogy lelkem részesedjék
a te világosságodban!
Te, aki tűz vagy,
részesíts magaddal a tűzben,
s ebben a tűzben egyesítsd akaratomat a tieddel.
Te, aki bölcsesség vagy,
add meg lelkemnek azt a bölcsességet,
hogy fel tudja ismerni
és meg tudja különböztetni a te igazságodat.
Te, aki erő vagy, adj lelkemnek erőt;
legyen annyira erős, hogy se a gonoszlélek,
se teremtmény ne tudja megfosztani erősségétől.
Juhász Gyula: Gazdag szegénység
Mindent elosztok köztetek, szegények.
Tiétek mind, ez élet és e lélek.
Mindent csak nektek, szívvel és egészen,
Tiétek álmom, vágyam és reményem.
Tiétek hitem, hogy jó az ember
És a reményem, hogy jobb is lesz egyszer.
Tiétek a szerelmem, bús, halálos,
Mely értetek vért és igéket áldoz.
Tiétek voltam, amikor fogantam
Tisztes szegénység szent ölén. A dallam,
Mely bennem legelőször tört fel,
Együtt sírt és vágyott a szenvedőkkel...
Mindent elosztok köztetek, szegények
És egy dicső remény pusztáin élek:
Hogy a jövendő boldogabb és szebb lesz,
Méltó dalomhoz és méltó hitemhez.
2010. augusztus 30., hétfő
Kutyagumi a Nagyerdőn
Az év utolsó nyári napjára az időjósok kirándulóidőt prognosztizáltak.
Felültem hát a villamosra, irány a Nagerdő!
Kiguberáltam a zsebemből megmaradt hétszáz forintosomat.
Ennyit megér!
Gondoltam, mert Papijoe, az angol bulldog kutyusom elvesztése óta nem tudtam magamban feldolgozni a tragédiát.
Az időjárás valóban kedvezett.
A bravúros Loki meccseken megkopott pálya gyepén aztán sorra értek a szerencsék és szerencsétlenségek.
Hatalmas sokadalom tülekedett.
Kikent, kifent dámák, kisportolt férfiak, csicsergő gyerekek kerülgették velem egyetemben a lerakott aknákat.
Először gyanútlanul araszoltam a tömegben, azután nem az áhított angol bulldogba botlottam.
„Büdösre fordult az idő!”
Kisomfordáltam a Nagyerdő fái közé.
Magányomban már fennhangon elmondhattam szitkaimat a kutyatartókra, rendezőkre.
A kutyákkal sem lehet kutyául bánni!
2010. augusztus 29., vasárnap
Erdély és én
2009- ben jártam először Erdélyben.
Korábban úgy gondoltam, nem megyek Romániába, mi dolgom lenne ott.
Azután istentelen életszakaszomat követően fontossá vált számomra Isten közelsége.
Egyre kerestem a lehetőségét.
Azután kapcsolatba kerültem Böjte Csaba Atyával.
Csíksomlyóra hívott, ahol a Dévai Szent Ferenc Alapítvány önkénteseinek felkészítését tartották.
Debrecenben szálltam vonatra.
Semmit nem terveztem meg előre.
Életemben először.
A Csíksomlyói Szűzhöz imádkoztam.
Néhány nap múlva, már megsimogathattam a faragott Madonna szobrot a Szent József Otthon kápolnájában.
Megismertem az alapítvány munkáját, vezetőit, munkatársait.
Velük együtt jutottam el a Hármashalom Oltárhoz.
Ott éltem át, talán életemben először, milyen érzés Isten közelségében élni.
Katartikus élmény volt.
Hazatérve, Debrecentől ötven kilométerre, Gálospetriben, e partiumi kis erdélyi faluban tapasztaltam meg újra az érzést, amikor a Szentháromság Otthon házszentelésén vehettem részt.
Egy hetet töltöttem a gyerekek között, segítve tanévkezdésüket.
Idén júniusban már a tanévzáró ünnepi szentmisén jött elő újra az érzés.
A Csíksomlyói Pünkösdi Búcsún együtt imádkoztam magyarok százezres tömegével a Hármashalom oltárnál.
Gyimesfelsőlokon, debreceni keresztény értelmiségiek által épített Szent Erzsébet Líceumban, a Sziklára Épített Házban laktam.
Usier János barátom, blogjában erdélyi magyaroknak írja: el kell menni!
Én magyarországon élő magyaroknak írom ugyanezt!
Ha látni akarjátok magyarságunk ezer évét, meg akarjátok élni Isten közelségét, el kell menni Erdélybe!
Mese az egérfogóról
Az egér egy lyukból nézi a parasztot és a parasztasszonyt, amint egy
csomagot bont fel. Elszörnyülködve látja, hogy egérfogó van benne.
Kiszalad az udvarra, és kiabál: "Egérfogó, egérfogó"!
A tyúk ránéz, és azt mondja:
- Tudom, hogy nagyon félsz, de nekem nincs mitől félnem.
Az egér a disznóhoz szalad. A disznó röfög egy kicsit, és azt mondja:
- Sajnálom, ez rám nem vonatkozik, de imádkozni fogok érted.
Az egér a tehénhez menekül. A tehén elbőgi magát:
- Egérke, sajnálom, de nem az én bőrömről van szó!
Az egér lehajtott fejjel tér haza.
Még azon az éjszakán a házban nagy zajjal lecsapódott az egérfogó.
A parasztasszony sietett megnézni, mit fogott az egérfogó. A sötétben
nem vette észre, hogy mérges kígyó esett a csapdába, és az állat
megmarta a lábát.
A paraszt bevitte a kórházba a feleségét. Nemsokára hazaengedték, de
még mindig lázas volt. A paraszt tyúkot vágott és erőlevest készített
az asszonynak, de szenvedése nem múlt el. Jöttek a barátok, egész nap
ápolták, gondoskodtak róla. A paraszt disznót vágott, hogy legyen mit
enni, de semmi sem segített, az asszony meghalt. A temetésre sokan
eljöttek. A paraszt tehenet vágott, hogy legyen elég ennivaló a
halotti toron.
Az egér szomorúan nézte végig a halotti tort.
Ha megtudod, hogy valakinek problémája van, és azt gondolod, hogy ez
téged nem érint - gondolkodj el. Mindannyian ugyanazon az úton
haladunk, amelynek neve: ÉLET. Minden ember és minden esemény az élet
képzeletbeli szőttesének egy-egy fonala...
Tilmann Atya az agresszióról
Újra és újra előfordul az emberiség történelmében, hogy bizonyos egyoldalúság következik be, megbetegszik az ember természete, mint a régi Rómában, amikor az emberek a cirkuszban, az arénában a gladiátorok öldöklését élvezték. Egy ökölvívó mérkőzés is ehhez hasonló, csak ott általában egyik fél sem hal meg.
Mindenhol folyik a harc. Támadás, védekezés – ez háborús játék. Szellemi szinten is lehet ezt játszani, pl. a sakk esetében: ott a király és a királynő, a futók, bástyák és elől a gyalogosok. A jezsuiták a felfedezések korában Dél-Amerikában az indiánoknak államot hoztak létre. Több mint száz éven keresztül fennállt ez az állam. Sohasem volt háborújuk, de minden vasárnap a mise után háborús játékot játszottak. Elég háborús játékban volt részük, így nem kellett az igazi.
Nekünk túl kevés háborús játékunk van! Az emberi természet nagyon egyoldalúvá válhat, ha beteg lesz, de még akkor is, ha egészséges.
Fontos, hogy jól tudjunk harcolni, hiszen önmagunkat is nap mint nap le kell győznünk, meg kell harcolni önmagunkkal egy döntéshelyzetben, egy érték melletti elköteleződés egyben lemondást is jelent valami másról, a gyerekeinkkel is meg kell vívnunk a csatákat, hogy erős és küzdő emberré válhassanak… A harcot nem szabad elvetni, hanem mint ahogy a jezsuiták tették, jó mederbe kell terelni és akkor nem válik erőszakká, agresszióvá.
2010. augusztus 28., szombat
Lia története
. Háziorvosként dolgozom 31, illetve orvos vagyok 35 éve.
Életemben sok mindent átéltem személyesen és mások révén. Vallásos családban nevelkedtem, de Istent nem ismertem. Mint sokan mások is, a prioritást nem a megfelelő helyre tettem, sokáig nem Isten volt az első helyen az életemben. Igaza van Jézusnak, „,Ha valaki hozzám jön, és nem gyűlöli apját és anyját, feleségét és gyermekeit, fivéreit és nővéreit, sőt még saját magát is, nem lehet az én tanítványom „ .Mindezt meg kellett tapasztalnom ahhoz, hogy megértsem és megtanuljam mi az igazi szeretet. Azt kellett odaadnom, amit a legjobban szerettem. Isten helyett. És most azt vallom, hála Neki.
Szeretettel kívánom mindenkinek Isten kegyelmét a hitben, hogy eljusson az Ő országába.
Szeretettel:Lia
Kaplonyi Barátok a szelídségről
A mai világban a versengés, a tolakodás, sőt az erőszakos előbbre jutás szinte megszokott dolog, mert úgy tűnik, hogy a kíméletlenséggel, törtetéssel jobban lehet érvényesülni. Ez van a minket körülvevő világban, de Isten értékrendjében egészen más a helyzet. A mai evangéliumi szakaszban Jézus a törtetéssel, a kevélységgel, gőggel szemben figyelmünket a szelídségre, az alázatra, az önzetlenségre irányítja.
A hivő, keresztény embernek szem előtt kell tartania, hogy „aki magát felmagasztalja, azt megalázzák, aki pedig magát megalázza, azt felmagasztalják”(Lk 14,7-14). Ugyanis annak a Jézusnak vagyunk követői, aki ezt mondta: „Tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű”(Mt 11,29).
Olyan szép és nagyszerű dolog az, hogy az isteni kinyilatkoztatás összfoglalata nem egy elmélet, nem egy eszmerendszer, nem is egy törvénykönyv, hanem egy élő ember, akiben az Isten emberré lett és az ember Istenné. És még megkapóbb az, hogy ez az ember nem volt aranykoronás király, diadalmas hadvezér, ügyes politikus, gazdag üzletember, sem önsanyargató aszkéta, vagy sivatagi remete, hanem a „szelíd és alázatos szívű” Jézus, „a bűnösök barátja” (Mt 11,19), a béke fejedelme. Ő soha semmit nem tett kevélységből, vetélkedésből, soha semmit nem tett azért, hogy őt fölmagasztalják, hanem mindent csak másoknak és másokért.
Kt. A szelídség, alázatosság és önzetlenség – manapság nem népszerű tulajdonság. Ma teljes félreértés uralkodik e szavak tartalma körül. Éppen ezért fontos, hogy ezen értékek üzenetével mi is újra meg újra találkozzunk, azokat igyekezzünk életünkbe beépíteni.
A szelídséget, alázatosságot, önzetlenséget minden időben – de ma még inkább – erőtlenségnek, gyávaságnak tartja a világ, amelyet ki kell irtani a szívekből. Az alázatos embert leginkább úgy képzeljük el, mint kissé esetlent, magába zárkózottat, félénket, meghunyászkodót.
Kétségkívül a szelídség, alázatosság korunk érvényesülésre törtető világában nem divatos tulajdonság. Annál inkább a nagyzolás, az érvényesülésért való törtetés, mely abban áll, hogy többnek látsszam, mint aki vagyok valójában, mint amire képes vagyok. Többnek látszani, mint ami vagyok valójában, vagyis szerepet, egy tőlem idegen szerepet játszani a világban az érvényesülés érdekében. Többnek látszani, mint amire képes vagyok, vagyis a munkába, tanulásba belerokkanni, csak azért, hogy valami hamis elvárásoknak eleget tegyek kifelé.
Mennyi elhibázott, megrokkant élet köszönhető ennek.
Kt. Amikor szelídségről, alázatról beszélünk, akkor természetesen nem az alázatoskodásra gondolunk, mert az is az önzés és a figyelem felhívásának egy leplezett módja. Hány olyan ember van, aki hallgat, aki szerénykedik, de éppen ezzel a jámbor magatartással tolja magát egyre inkább a figyelem középpontjába! Ilyenkor használja a magyar nyelv az álszent kifejezést. Alázatos, csöndes vagyok – de ti ezt vegyétek észre és ismerjétek el! Így lehetne összefoglalni az ilyen magatartást. Hányszor zsarolnak így akár családon belül is emberek. Én vagyok a szelíd, aki mindenkit kiszolgál – de ezért ismerjetek el, ezért érezzétek magatokat lekötelezve! Nem alázat ez, hanem annak borzalmas karikatúrája, önző álszeretet.
Ezzel szemben a helyes értelemben vett szelíd és alázatos ember abból indul ki, hogy múlandó: létének minden pillanatát Istennek köszönheti. Mert egyáltalán nem olyan természetes az, hogy létezünk, hogy este lefekszünk, és reggel felkelünk. Az alázatosság lényege, hogy elismerjük Istentől való abszolút függőségünket.
Az alázatos ember tisztában van tehát ezzel az alapvető függésével, de ugyanakkor emberi méltóságával is, hiszen Isten képére és hasonlatosságára teremetett lény. E két dolog tudatában fogadja el önmagát olyannak, amilyen. Nem tartja jobbnak magát, nem él illúziókban önmagát illetően, de ugyanakkor nem veti meg magát olyannyira, hogy bocsánatot kérne azért is, hogy él. Igazából tudatában van annak, hogy annyit ér valójában az ember, amennyit Isten szemében ér.
A keresztény alázat tehát nem tehetetlen meghunyászkodás, hanem helyes önkritika, önismeret, amely nem túloz, nem gőgösködik, nem nagyzol, nem isteníti magát. Nem akar minden dicsőséget magának tulajdonítani, hanem felméri mindenkinek valóságos értékét, és nem szégyelli megadni az Istennek, ami az Istené, a felebarátnak, ami a felebaráté és magának, ami a magáé.
K.t. Azt hiszem azonban, hogy sohasem fogjuk magunkat igazán megismerni, ha nem igyekszünk megismerni a második isteni személyt, Jézus Krisztust. Csak akkor értjük meg igazában kicsinységünket, ha az Ő nagyságát szemléljük: csak akkor vesszük észre piszkos voltunkat, ha gyönyörködünk az Ő tisztaságában, és csak akkor látjuk be, mily messzire vagyunk az igazi alázatosságtól, ha az Övéről elmélkedünk, aki Isten létére megalázkodott, kiüresítette önmagát és emberré lett.
Mindez azonban nem lehetséges a személyes Istenbe vetett hit, és bizalom nélkül. Mert az alázatos ember tudja: erényei és képességei nem magától, hanem Istentől valók, és azt is tudja, hogy ezt Istentől ajándékba kapta, minden előzetes teljesítmény, érdem nélkül. Ez az igazi alázatos gondolkodás persze a külső cselekedetekben, többek között a vallásosság külső cselekedetiben, és a jócselekedetekben is meg kell, hogy nyilvánuljon.
Ezen a ponton értjük meg, hogy az igazi alázat csak ott lehetséges, ahol van igazi önzetlenség, érdeknélküliség is. Az alázat álarcát is lehet önzően használni, amint korábban utaltunk már erre. Jézus ezért kapcsolja első példázatához második tanítását az önzetlenségről. Alapjában véve minden emberi jóindulat és szeretet magában hordja az önzés lehetőségét. Még a legtisztább, legmélyebb emberi szeretetet is meglegyintheti szele, hisz a viszonzás, a viszontszeretet vágya kísértéssé válhat.
Teljesen emberi vonás, hogy szeretnénk, ha szeretnének. De mihelyt azért szeretünk, hogy szeressenek, máris egy őrült spirálba kerülünk. Épp ezért fektet hitünk s a krisztusi tanítás nagyon nagy hangsúlyt arra, hogy ne csak a családot, a barátot, a szimpatikus embert, de mindenkit szeressünk. Szeressük az ellenséget, mert az bizonnyal nem fog viszontszeretni, így felé gyakorolt szeretetünk kétségkívül tiszta és önzetlen.
Ugyanakkor szeressük – miként Jézus a mai evangéliumi szakaszban tanítja – azt, akinek nem áll módjában a viszontszeretettet, emberi szemmel gazdagon mérni. Nem tudnak ajándékért ajándékkal, meghívásért meghívással, megtisztelésért megtiszteléssel fizetni. Szívük hálája, köszönete az egyetlen, amit adni tudnak, de ez is elrejtve él bennük, nem látványos, nem nyilvános. Ám éppen ezáltal válik a szeretet hitelessé. Ahol úgy adunk, hogy nem várunk viszonzást; ahol úgy tudjuk túlárasztani szeretetünk jóságát, hogy érte semmit sem várunk, semmit sem kapunk – ott elkezdünk magára az Istenre hasonlítani, aki „felkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt”.
Kt. Önmagunkat megalázni tehát nem azt jelenti, hogy egyfajta módon leértékelnénk magunkat Isten és az emberek előtt, hanem azt, hogy a mi saját, testre-személyre szabott helyünket foglaljuk el a világban. A szelídség és alázat állapota ugyanis nem valami vezeklő gyakorlatnak a gyümölcse, hanem magának a létnek az állandósága, annak tudata, hogy az ember minden nélkül boldog lehet, mert tudja: Istennek gondja van minden emberre és lehajol a kicsinyekhez és megvigasztalja őket.
Sokkal harmonikusabb lenne világunk, ha az emberek ilyen módon lennének alázatosak, és nem hamis elvárásoknak akarnának eleget tenni.
A keresztény alázatosság az Úr Jézus alázatosságának újjáébredése bennünk. Legjobban úgy sajátíthatjuk el ezt az erényt, ha az Ő alázatát tanulmányozzuk a Biblia segítségével, s igyekszünk életpéldáját követni, gyakorolni.
Az Úr Jézusban az Atyával szemben a legtökéletesebb függés tudata él. Sohasem keresi saját dicsőségét, mindig csak az Atyáét. Az Atya akaratának teljesítése a mindennapi tápláléka. Engedelmesen követi a Szentlélek vezetését akár a pusztába, akár a nyilvános életbe, akár a halálba vezeti.
Ezt az alázatosságot csodálatossá teszi Jézus kellő öntudata. Ennek alátámasztásaként idézhetjük az utolsóvacsora termében lejátszódót lábmosás történetét, ahol Jézus döbbenetes alázata mellett kifejezésre jut az Ő öntudata is. „Ti Mesternek és Úrnak hívtok engem – mondja tanítványainak. Jól teszitek: az vagyok. Ha tehát én, az Úr és Mester, megmostam lábatokat, nektek is mosnotok kell egymás lábát. Példát adtam nektek: Amint én tettem veletek, ti is úgy tegyetek”(Jn 13,13). Tehát, ha Jézust akarjuk követni, ha valóban hiszünk benne és elfogadjuk az Ő tanítását, akkor lelkileg mindenképpen el kell jutnunk erre az öntudatos alázatosságra.
Ezek után megértjük a keresztény embernek egyetlen helyes magatartását: Magában véve semmi sem, semmivel sem bír, de Isten szeretete teremtette, kegyelme által gyermekévé tette, Krisztus Testének részesévé, életének folytatójává, istenivé – s Istenben legyőzhetetlenné.
Ez a tény adja meg létének igazi, hamisítatlan értelmét, alázatos magatartását, de öntudatát, helyes önértékelését és boldogságát is. Ugyanis a keresztény alázatosságot a derű, a béke és a felszabadultság érzelme jellemzi. A kevély és hiú törtetés nyugtalansága helyett az Isten gyermekeinek a békéje tölti be.
Kt. Szelídség, alázatosság és önzetlenség – e három keresztény értékről elmélkedtünk a mai napon, amelyek Krisztus arcvonásait égetik belénk. E három vonás megajándékoz minket a legszabadabb emberi léttel, amely nem keres megtiszteltetést és elismerést, nem vár viszonzást és hálát. Szabad a nagyra törő vágyak és a szüntelen elvárások béklyóitól. És mert szabad, tud igazán és őszintén szeretni, tud minden külső körülménytől függetlenül boldog lenni. Egy szóval: tud úgy élni, hogy az élet boldogság, öröm és béke legyen a maga és környezete számára.
_________________________
2010. augusztus 27., péntek
A tücsök és a hangya
AZ EREDETI VERZIÓ:
A hangya a forró nyarat szorgalmasan végigdolgozta, építgette-szépítgette
házát, és élelmet halmozott fel, felkészülvén a kemény télre.
A tücsök úgy gondolta, a hangya bolond, és végigmulatta a nyarat
Eljött a tél, a hangya nem fázott és nem éhezett, ám a tücsök élelem és szállás híján a hidegben lelte halálát.
A HUMÁNUS VERZIÓ:
A hangya a forró nyarat szorgalmasan végigdolgozta, építgette-szépítgette házát, és élelmet halmozott fel felkészülvén a kemény télre.
A tücsök úgy gondolta, a hangya bolond, és végigmulatta a nyarat .
Eljött a tél, és a tücsök bekönyörögte magát a balek hangyához, ahol tovább mulatozott.
A MODERN VERZIÓ:
A hangya a forró nyarat szorgalmasan végigdolgozta, építgette-szépítgette
házát, és élelmet halmozott fel felkészülvén a kemény télre.
A tücsök úgy gondolta, a hangya bolond, és végigmulatta a nyarat .
Eljött a hideg tél, és a nélkülöző tücsök sajtótájékoztatót hívott össze azt a kérdést feszegetve, hogyan lehet az, hogy míg egyesek kint fagyoskodnak a hidegben, mások úgy élnek, mint a hangya.
A CNN, az RTL Klub, a TV2 és az MTV felvételeket mutatott be a didergő
tücsökről, és a melegben, terített asztal mellett henyélő hangyáról.
A világ döbbenten konstatálta az égbekiáltó különbséget. Hogyan lehetséges egy ilyen jól fejlődő, épülő országban a tücsköt így sorsára hagyni? A NZSZ (Nemzetközi
Zöldbogarak Szövetsége) vezetői több hírműsorban is "zöld ellenes elfogultsággal" vádolták a hangyát, és felhívták a figyelmet arra a szomorú tényre, hogy a világon sok tücsök áldozata ennek a kirekesztő mozgalomnak.
Breki, a béka, a tücsökkel együtt lépett fel a Mónika Show-ban, és mindenki könnyekre fakadt, amikor az "Azért Vannak A Zöldbarátok" című slágert énekelték.
A Köztársasági Elnök és felesége egy jótékonysági bálon támogatásukról biztosították a tücsköt, és olyan javak juttatását helyezték kilátásba, amiből a tücsök az előző kormányzati ciklusban kimaradt; ahogy a miniszterelnök fogalmazott: "...hogy ne süvölthessenek újra az előző rendszer szelei".
Lengyel László politológus a "Mélyvíz" adásában kifejtette, hogy a hangya a tücsök kárára szépen meggazdagodott,és egyúttal az ilyen típusú jövedelmek elvonását célzó adójogszabály szükségességét hangoztatta az "egyenlő közteherviselés" szellemében.
Végül, az "Egyenlő Esélyeket Az Anti-Zöldekkel" szervezet hathatós közreműködése nyomán a hangyát visszamenőleges hatállyal megbírságolták, mert nyári munkái közben nem foglalkoztatott elegendő számú zöld bogarat, adótartozásait behajtották, és házát az állam elkobozta.
A történet végén látjuk, amint a tücsök felélte a hangya utolsó téli élelemtartalékait a kormánytól kapott házban (ami nemrég még a hangyáé volt), a hangya pedig eltűnik a hóban.
Másnap reggel pedig a tücsök fogta a cókmókját és (mivel sikerült teljesen felélnie a hangya vagyonát) elindult egy újabb hangyát keresni.
Ha a mai magyar valósággal bármi összefüggést vél felfedezni, az csak a véletlen műve!
Azt pedig nem is mondtam, hogy a hangya egy rohadt rasszista !!!
Szent Jakab évében
Szíves figyelmetekbe ajánlom a Szent Jakab éve alkalmából megjelenő
egyházi kiadványokat, melyek igen értékes, lélekerősítő írásokat
tartalmaznak!
A www.laudetur.hu
elektronikus "csomagot",
amely a következő 4 kiadványt tartalmazza:
1, dr. Márfi Gyula veszprémi érsek: Az Istenkeresés útjain c. kiadványa,
mely hitünk titkait boncolgatja közérthető módon.
2, Isten csodálatos ereje - Hogyan teremtsen békét lelkében?
Lelkigyakorlatok, vallomások, közösségek életének gyümölcsei,
tanulságos történetek.
3, A lélek útja embertől Istenig
Hazai kegyhelyek, zarándokutak bemutatása csodás eseményekkel,
tanúságtételek, zarándok-élmények.
4, Lélekemelő
65 megható, tanulságos lelki történet fotókkal illusztrálva.
Az alábbi linken bele is lehet olvasni a kiadványokba:
http://www.laudetur.hu/?q=laudetur_kiadvanyok
Üdvözlettel:
Sárközi Réka
Betty története
Hadd kezdjem egy kis bemutatkozással 1953-ban születtem, um. "Ratkó" gyerekként. Nem igazán akartak, mert édesanyám nagyon beteg volt, de akkoriban nem igen lehetett mit tenni.
Sokat voltam vidéken, nagymamánál (gyermekkorom legszebb emlékei) és persze templomban is voltam vele, mindig az áhítat és a megnyugvás vett körül. Nem igazán értettem semmit, mert Pesten a szüleimmel nem jártunk templomba.
Korán férjhez mentem és én ragaszkodtam a templomi esküvőhöz, még a mai napig sokszor csengenek fülembe a pap kedves szavai, majd megszültem első kislányomat, három gyermeket szerettem volna, de sajnos, 5 gyermeket kellett szülnöm, hogy legyen két élő gyermekem. Megmondom őszintén Istent hibáztattam, vagyis, ha Ő létezik, akkor hogy engedheti meg, hogy pici babák meghaljanak.
Életem közben nem igen fordult jóra, rosszul mentem férjhez, ezt közel 40 év után állíthatom, de tűrtem, és elviselem, mert 3 pap adott össze minket! Mindig vártam a csodát. Hát nem jött.
Beteg lettem, szegény lettem, sokszor a napi megélhetés a gond, ez tudom az én hibám, de hiába imádkoztam, hiába kértem a jó istent, még nem igen látom az alagút végén a fényt.
Közben el kezdtem verseket írni, kiadásuk - a mai világban meg pláne - számomra elérhetetlen.
De még mindig remélek, és igaz nem járok templomba, de úgy gondolom, ha fohászkodom, és imádkozom, egyszer csak meghallgat a jó Isten!
Fohász
Ugye tudod Uram,
mily nehéz volt nekem
hozzád közelednem.
Annyi bánat ért,
hogy letérdelni lábad elé
nem volt nehéz.
A remény, ha eljön, mit jóságod ad,
s örömöt a szívemnek, a kettőnk
között lévő falat sikerül ledöntened.
Becsukom a szemem és látom
fénylő glóriád, mely elvakít,
de nem bánom.
A fohász, melyet hallasz,
alig hallhatod, mert a könnyektől
a szavak némák maradnak.
De megtanulom ígérem,
összekulcsolni a két kezem,
és belenézek két szemedben,
amibe a csodát észre veszem,
és újra meg újra kérem
engedj még egy kicsit élnem.
A nyugalom, mely árad belőled,
emberi értelem talán fel sem fogja,
mert
meg kell előbb halnia, hogy belássa.
Kata története
Kiskoromban minden este imádkoztunk nagyszüleimmel (ők neveltek), mindaddig, amíg elsősként hittanra nem szerettem volna járni, amit Édesapám nem engedett (sok megpróbáltatáson ment át, egy ideig kitelepített volt, és féltette a szüleit, hogy bajuk lesz belőle, ha hittanra járatnak - ezeket persze csak felnőttként tudtam meg) Ettől kezdve a közös esti imák elmaradtak, de én továbbra is imádkoztam elalvás előtt. Nem tudom, hogyan, de mindig tudtam, hogy van Isten. Aztán 12 éves koromban egyszer bementem a templomba, ahol éppen szentmise kezdődött. Gyanakszom, hogy a gonosz vezette a lépteimet - a pap beszéde, hogy nem szabad válni, felháborított, mert akkor vártuk, hogy apám kedvesének válását kimondják, hogy végre összeházasodhassanak. Én ettől vártam, hogy végre legyen anyám. A pap szavaira úgy döntöttem, hogy nekem ilyen Isten nem kell, és attól kezdve többé egyáltalán nem foglalkoztam vele.
1980-ban (1952-ben születtem) egy koraszülés és perforált vakbél után életveszélyes állapotban voltam, és ekkor megtapasztalhattam Isten minden képzeletet felülmúló szeretetét, és azt, hogy legnagyobb kincsünk Krisztus Keresztje. Ettől kezdve napi Szentírás-olvasó lettem, (milyenek Isten útjai: nem sokkal előtte kaptam egy teljes Szentírást egyik kolléganőm férjétől, aki görögkatolikus pap volt), de így is még 6 évig tartott, míg az Egyházhoz eltaláltam, de ezalatt a 6 év alatt mindvégig hajtott valami, hogy Istenhez minél közelebb kerüljek. 1987-ben legnagyobb gyerekemmel együtt voltam elsőáldozó.
Meg vagyok győződve róla, hogy földi utunk végén a végtelenül szerető Isten vár bennünket, és bevezet örökkévaló égi Országába, a soha véget nem érő boldogságba.
Kati
Vallomások a hitről
A napokban csatlakoztam egy netes imacsoporthoz.
Tagjaink vallanak hitükről, tanúságot tesznek.
A mai nappal közzéteszem, a gyakran megrázó vallomásokat.
Talán hozzájárulok ahhoz, hogy az emberek, ha egy rózsafűzért morzsoló, imádkozó emberrel találkoznak, ne egy ájtatos manó jusson eszükbe.
Ezeket a vallomásokat nem apostolok írják, talán a közember könnyebben elfogadja, mint a Biblia szavait.
2010. augusztus 26., csütörtök
2010. augusztus 25., szerda
János Testvérünk levele a ferences képzésről
Kedves Testvérek! Pax et Bonum!
Az idei Választókáptalanon is átélhettem a Testvérek megtartó szeretetét.
Köszönöm! Külön is köszönetet mondok a bíztatásért és bizalmatokért!
Reményeim szerint képes leszek a Szentlélek irányításával érvényre juttatni
a Nemzetközi Tanács által ajánlott képzést segítő szempontokat. Különösen is
megszólítanak az általam is nagyon fontosnak ismert témák. Természetesen
továbbra is azt szeretném szolgálatommal elérni, hogy a Testvérek közelebb
kerülhessenek ahhoz a Jézus Krisztushoz, akit maga szt. Ferenc atyánk is
követett. Tudom, hogy sok tennivalónk van, de azt is tudni vélem, hogy IX.
Gergely pápa mikor "Krisztus hadseregének, új Makkabeusoknak" nevezte a
Ferences Világi Rendet, akkor ezeknek az intézendő dolgoknak a
hatékonyságára utalt. Figyelmeztető lehet számunkra XIII. Leo pápának a
Harmadrendről adott értékelése: "A köz jólétéhez nagyban hozzájárult az
embereknek az a csoportja, amely, miközben az alapító erényeit és törvényeit
tartotta szem előtt, minden lehetségest megtett, hogy újra felvirágoztassa a
keresztény élet értékeit a romlott erkölcsű városokban."
Egyben buzdítalak mindannyiotokat, hogy a Káptalanra megjelentetett "A
FVR számára írt legfontosabb pápai dokumentumok" c. kiadványt olvasgassátok
és beszélgessetek róla közösségeitekben! Természetesen a Forma Minorum 60.
számában megjelenő négy havi képzési anyag is komoly tanulmányozást igényel!
Segítségemet továbbra is felajánlom, csak az időbeni egyeztetést kérem!
2010. augusztus 25.
Szeretettel: János
testvéretek
Veri az ördög a feleségét
Ezt mondta nekem Kata a minap, midőn dörgés, csattogás, villámlás kíséretében augusztusi zápor söpört végig Debrecen utcáin.
Még nem tudhatta, hogy Neki is ez lesz a sorsa.
Tegnap telefonon hívott a Délpesti kórházból, mert férje, Péter összeverte.
Szerencsére személyes tapasztalatom alig van a családon belüli erőszakról.
Az alig- jelenti gyermekkori rémképemet, amikor az alaposan beivott apám elől Anyával az ablakon keresztül menekültünk a szomszédokhoz.
54 évesen is összeszorul a gyomrom.
Hány nőnek, gyermeknek kell még ma is rettegésben élnie?
Gyermekkoromtól elutasítom a durvaság minden megnyilvánulását, még a hangos szót is.
A társadalom tehetetlen.
Mint ahogyan magam is csak az erőtlen hangomat emelhetem fel.
Jézus azt mondta tanítványainak:
Az emberek arról fogják tudni, hogy tanítványaim vagytok, hogy szeretitek egymást!
Meddig, kitől kell még tanulnunk?
Aki Te akarsz lenni általam
Onnan fentről, a Te szemeddel mit látsz?
Zúgó vizek, síkság, tarajos hegyhát,
mi magas, mi mély, csupán színében más?
A nyüzsgő élet a semmibe tűnő foszlány?
Vagy tudod éppen, hol virul a virág,
hol zöldell, és hol duzzad már a kalász?
Téged a hang, a dübörgő zaj, nem irritál!
A fönt és a lent, neked vajon távolság?
Vagy, ahogy az idő sem hoz téged zavarba,
úgy a mérték sem jelent neked változást?
Én tudatlan, távoli idegen faggatlak, ki
néhány perce vagyok csak az élet színpadán,
mégis nézőként játszok drámát és vígoperát.
S rendezek magam, magamnak orgiát.
Mert bennem van egy ideges változás,
az elégedetlen és értetlen meg nem alkuvás,
s a tudat, hogy figyelsz, és rólam írsz kritikát.
Miközben hallok, látok, ízlek, van tapintásom,
és mind ezzel, érzéki lét képez valóságot.
A legnagyobb zavaró tényező a tudásom,
mi gúnyol, és cáfolja a képzett valóságot.
Te talán jobban látod, mit alkot a föld porán
az érzék – tapasztalás, és a tudás – alkudozás.
Egy tökéletlen lény szerinted is e triumvirát,
hisz belé lehelted az örökös hovatartozást,
ami e földön mindent egy felől dimenzionál.
Ez egy páratlan, tiszteletet követelő sakkhúzás!
Ráadásul(!), az általam nevezett életnek így adtál dinamikát.
Naszádos József
2010. augusztus 24., kedd
Jótékonyság
Kedves Barátaink!
Egy lélekemelő színházi előadásra hívjuk Önöket szeptember 6-án este 8 órára a TRAFÓba: Börcsök Enikő Nemsenkilény című darabjában autista szerzők önvallomásaiból hallunk.
Az előadásra megvásárolt jegyekkel a gyöngyösi Autista Segítő Központ gyermekeinek nyújt segítséget. Ez a segítség nélkülözhetetlen a gyermekek további ellátásához.
A nyári szabadságolások miatt sajnos még mindig kb. 200 jegy vár jótékony vásárlóra, a rendelkezésre álló idő pedig már csak 10 nap.
Kérjük, ha teheti, jöjjön el erre az estére, és feltétlenül hívja fel rokonai, barátai, ismerősei figyelmét is erre az alkalomra!
KÖSZÖNJÜK!
Jegyek egységesen 3.000 Ft-ért
- rendelhetők a sassgyulalevente@gmail.com e-
- kaphatók a Margit krt. 23. alatt a Ferences Tartományfőnökség portáján illetve a Pasaréti téri Ferences Rendház portáján.
Az eseményről és annak egyéb vonatkozásairól az alábbiakban talál bővebb tájékoztatást.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a HírTV Gyógyhír című műsora ezen a héten a szóban forgó intézmény kis ellátottjaival foglalkozik.
A Bringóhintó Kkt. ugyanis valamennyi jótékonysági adományjegy vásárlójának egy, a margitszigeti bringóhintó bérlését 50%-os kedvezménnyel lehetővé tevő családi kupont bocsát rendelkezésére. Jólelkű támogatóink között ugyancsak e felajánlás keretében további 10 db, 100%-os kedvezményre jogosító családi utalványt sorsolunk ki.
Amint azt korábban hírül adtuk, Börcsök Enikő: Nemsenkilény című előadásának teljes bevételét a ferencesek fenntartásában működő Autista Segítő Központ kis ellátottai javára fordítjuk. Jegyek korlátozott számban, egységesen 3.000 Ft-ért rendelhetők a sassgyulalevente@gmail.com e-mail-címen vagy a +36-20/775-3309-es mobiltelefon-számon.
http://www.ferencesek.hu/
http://www.168ora.hu/itthon/
http://mn.mno.hu/portal/709278
http://www.ferencesek.hu/
illetve a Mami Blue című filmet
http://www.ferencesek.hu/
http://www.hirtv.hu/musorok/?&
--
Tisztelettel/Yours truly:
Sass Gyula Levente
forrásszervezési és fejlesztési igazgató
Head of Fundraising and Development
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
Magna Domina Hungarorum Province of Franciscan Friars
H-1024 Budapest, Margit körút 23.
mobil/mobile: +36-20/775-3309
telefon/phone: +36-1/336-1689
fax: +36-1/212-5150
Fénylánc
Kérem küldjétek ezt tovább és tovább és tovább...hadd olvassa minden szem és terjessze minden kéz a világon. Ez a világító összeköttetés ugyanabban a pillanatban nagyon fontos. Igazán!!!
Szűz Máriának Jézus Anyjának nagyon sürgős kérése jutott el hozzám, hogy egy napon, egy órában, ugyanabban a percben rószafüzérimában fogjunk össze az emberek és a bolygónk megmentéséért. Az Istenanya 3-6 hónapot adott a szeretetlánc elkészítésére és kéri kérésének terjesztését az egész világon. Ezen dolgoztunk és legalkalmasabb időpontnak Mennyei Anyánk kérésének teljesítésére 2010. szeptember 12-ét este 21.30-ot választottuk.
Ezen a napon, ebben az órában szentrózsfüzérimában legyünk összeköttetésben. Aki ebben az órában nem tud magányba és nyugalomba vonulni, legalább lélekben rövid imában csatlakozzon. Más módon is lehet csatlakozni a fénylánchoz a lelkek és a Föld megmentése érdekében, Megváltónk Jézus Krisztus kínszenvedéséről és haláláról való Szentírást olvasással. Fontos, hogy ilymódon pontosan ebben az órában csatlakozzunk (2010. 9.12. 21.30-kor) – az imának legalább 30 precig kellene tartani. Így óriási fényhullámot, nagyon erős pozitív energiaforrást alkotunk.
SZŰZANYA SÜRGŐS KÉRÉSE
Drága szeretett gyermekeim!
Ebben az utolsó időben, amikor a világ és az emberek egyre sűrűbb sötétségben vannak, amikor a sötétség körbe veszi a Földet, folytogatja a gyerekeket a könnyelműség tudatlansága és a félelem, szólítalak titeket, hallgassatok szavamra, amely tele van aggo-dalommal és gonddal értetek. A Gonosz bűzös lehelete beáramlott a hűségesek szívébe is.
Gond a mindennapi kenyérért akadályoz titeket abban, hogy tekinteteket a Mennyre és szíveteket az Istenhez emeljétek; kimerülten alszotok el, elájultan és nem is sejtitek, hogy éppen most, ebben az időben kell ébernek és elevennek lenni. Drága gyermekeim, hallgassatok szavamra! Segítsetek nekem, csatlakozzatok az én kéréseimhez értetek és a Föld bolygóért. A ti hangotok, a mi közös hangunk, ezer és ezer gyermekem hangja egyesülve a ti Mennyei Anyátok hangjával az egész földkerekségen átszakítja, a nehéz sötét árnyékot, amely folytogat benneteket, tönkreteszi bolygótokat, falakat állít közétek és az Isten irgalmas szeretete közé.
Gyermekeim, hívlak titket, hogy imában és alázatban egy nagy láncban fogjatok össze. Összeestek és elalszotok nemcsak az anyagi élet gondjai miatt, hamis tanítások is elaltatnak titeket, amik akadályoznak benneteket az igazság megismerésében és Gonosz elleni védekezésben. Gyermekeim, alakítsatok ki egy napon, egy órában és ugyan abban a percben az egész világon fényláncot; mindenki közületek legyen egy részecskéje a láncnak, amely megkötözi a Gonoszt. Küldjétek a világosság és szeretet sugarát Földre, értetek, az egész világért, ezért a korszakért. Küldjétek el kérésemet az egész világra, fordítsátok le sok nyelvre, terjesszétek a legnagyobb szorgalommal, áldozattal és szeretettel ezt az én alázatos kérésemet felétek. Az utolsó időket élitek, az anyag és annak hamissága benneteket – a csak birtokolni és nem a lenni - egyirányú gondolkodás rabjává tett. És eddig a LENNI-ről van szó!
Lenni és élni továbbra is. Hagyjátok el a hamisság után való rohanást. Nagyon kérlek titeket, szeretett gyermekeim, segítsetek nekem! Ti nem tudjátok és nem látjátok milyen kegyetlen harc folyik a magasabb szinteken, ez a sötétség harca a ti lelketekért, a ti életetekért és szabadságotokért, a ti Földetekért, amely élettel és Krisztus szenvedésével van megszentelve. Nem az a fontos, milyen vallásúak vagytok, milyen hitet gyakoroltok, elég a ti személyes vágyatok segíteni. Mind az én gyermekeim vagytok. Legalább ebben a pillanatban fogjatok össze mindenek ellenére ami szétválaszt titeket. Gyermekeim, mindig közötetek vagyok és leszek. Szükségem van rátok, segítsetek nekem!
Mennyei Anyátok vagyok, a ti Közbenjárótok.
2010. augusztus 23., hétfő
Szent Bertalan apostol
Egy alkalommal: Fülöp találkozott Nátánáellel, és közölte vele:
"Megtaláltuk, akiről Mózes törvénye és a próféták szólnak, a názáreti
Jézust, József fiát." "Jöhet-e valami jó Názáretből" - kérdezte Nátánáel.
"Jöjj, nézd meg!" - felelte Fülöp.
Amikor Jézus látta, hogy Nátánáel közeledik hozzá, így szólt: "Nézzétek,
ez egy igaz izraelita! Nincs benne kétszínűség!" Nátánáel megkérdezte:
"Honnan ismersz engem?" Jézus így felelt: "Még mielőtt Fülöp hívott volna,
láttalak a fügefa alatt." Nátánáel erre elismerte: "Rabbi, te vagy az
Isten Fia, te vagy Izrael Királya." Jézus így szólt: "Azért hiszel, mert
azt mondtam: Láttalak a fügefa alatt. Nagyobb dolgokat is fogsz látni
ennél." Majd így folytatta: "Bizony, bizony, mondom nektek: látni
fogjátok, hogy megnyílik az ég, és Isten angyalai fel-alá szállnak az
Emberfia felett."
Jn 1,45-51
Elmélkedés:
Az evangéliumban szereplő Nátánáel most találkozik először Jézussal, de ez
az első élmény is hitvallásra készteti. Bizonyára a személyes találkozás
hatása ez, hiszen ez a zsidó férfi már sokat hallhatott Jézusról, de eddig
még nem találkozott vele. Mi is oly sokat hallunk Jézusról, rendszeresen
olvassuk életének történetét és tanítását, de vajon mit ébreszt bennünk,
amikor személyesen találkozhatunk vele? Mit érzünk, amikor szentségimádást
végzünk vagy szentáldozáshoz járulunk? Mit érzünk, amikor megbocsátja
bűneinket? Jézus jól ismer bennünket és ismeri életünket. Akkor is tudja,
mit csinálunk, amikor mi nem vesszük észre közelségét és jelenlétét. A
vele való találkozások pedig megújítják elkötelezettségünket.
(c) Horváth István Sándor
Imádság:
Jézusom, vezess engem a te utadon.
Ne engedjem el soha a te kezedet.
A Te kegyelmed éltessen engem.
A Te szereteted lakjék bennem.
A Te tisztaságod költözzék belém.
Ne a test legyen a szemem előtt, hanem a lélek.
Ne a jelen, hanem az örök élet.
Ne csak másoknak, de magamnak is szívből megbocsássak.
Mindig és mindenért, Neked hálát adni tudjak,
és ha választanom kell kettőnk között Jézusom,
mindig csak Te, Te és sohasem én legyek az első!
______________________________
Ráérni nincs időm
Rovom a cívisváros poros aszfaltját.
A karneváli színpadot szétbontották.
A büfépavilonokat kipakolták.
A tulajdonosok számolgatják a pénzüket, vajon nyereségesen zárult az idei augusztus?
Mosolyogva tekintek a plakátokra.
Már a Jazz Napok rendezvényeire hívnak.
Magam is számvetést készítek.
Volt két házasságom.
Ma barátaim vannak.
Az első: Kata.
Vele töltöttem az elmúlt napokat.
Soha ilyen csodás időszak nem volt életemben.
Együtt loholtunk rendezvényről rendezvényre.
Mindenütt jelen voltunk.
Mindent láttunk és hallottunk.
Mindenről volt véleményünk.
Mint két kíváncsi debreceni kisdiák.
Kuncogtunk, kinevettük a világot, saját nyomorúságainkat.
Nem számított erőtlenségünk, betegségünk.
Esténként úgy hajtottuk álomra fejünket, hogy ez a nap is rólunk szólt.
Lógott a nyelvünk, sajogtak csontjaink, de éreztük, hogy élünk.
Meghalni sincs időnk- szoktuk mondani.
Ráérni meg pláne.
Annyi szépség vár még ránk.
Elválásunk előtt a Nagytemplomban mondtunk együtt imát Istenünknek, amiért megajándékozott bennünket egymással és ezzel a csodás augusztussal.
Istennek legyen hála!
Tillmann Atya
Fel lehet- e ajánlani a kegyelmi tőkébe olyan szenvedést, amelyet gyermekkorban éltünk át, de hatását máig érezzük?
Természetesen. Mi történik ilyenkor?
1. Valami fáj.
2. Odaajándékozom a Szűzanyának.
3. Ezáltal én erősebb leszek.
Viszont fontos, hogy szem előtt tartsuk: nem lehet minden sérelmet egyszerre odaadni. De amikor odaajándékoztunk valamit a Szűzanyának, nem jó újra és újra, vég nélkül panaszkodni. Nem gyötrődöm azon, jaj, de szomorú az életem, mert nehéz dolgokon mentem keresztül. Ha eszembe jut, ha érzékelem a mai életemre kiható fájó következményeit, ismét odaajándékozom (tízszer, százszor…) és még erősebb leszek.
A kegyelmi tőke nem csak vallásos dolog. Ha valamit odaajándékozok, az azt jelenti, hogy a birtokomban van, uralkodom felette, erősebb vagyok, mint ez a nehézség. Ha nagylelkűen oda tudom adni, több leszek általa. Az átélt nehézségek ily módon megerősítenek.
2010. augusztus 22., vasárnap
Írástudók és farizeusok
Jézus egyszer így korholta a farizeusokat: Jaj, nektek, képmutató
írástudók és farizeusok! Elzárjátok a mennyek országába vezető utat az
emberek elől. Ti magatok nem mentek be oda, és azokat sem engeditek
odajutni, akik be szeretnének menni. Jaj, nektek, képmutató írástudók és
farizeusok! Tengert és szárazföldet bejártok, hogy egyetlen pogányt
megtérítsetek, és ha megtért, a kárhozat fiává teszitek, kétszerte inkább,
mint magatokat. Jaj, nektek, vak vezetők! Azt mondjátok: "Ha valaki a
templomra esküszik, az semmi; ha azonban a templom aranyára esküszik, az
kötelez." Ti, esztelenek és vakok! Hát mi nagyobb: az arany vagy a
templom, amely megszenteli az aranyat? Továbbá azt mondjátok: "Ha valaki
az oltárra esküszik, az semmi, de ha a rajta lévő áldozati ajándékra
esküszik, az kötelez." Ti, vakok! Hát mi nagyobb: az áldozati ajándék vagy
az oltár, amely megszenteli az ajándékot? Aki tehát az oltárra esküszik az
esküszik az oltárra és mindarra, ami rajta van. Aki a templomra esküszik,
az esküszik a templomra és arra, aki ott lakik. Végül: aki az égre
esküszik, az az Isten trónjára esküszik és arra, aki a trónon ül.
Mt 23,13-22
Elmélkedés:
A mai evangéliumnak nem csupán annyi a tanulsága, hogy nem szabad olyan
farizeusokká válnunk, akik másokat akadályozunk az üdvösség felé vezető
úton, hanem pozitívan megfogalmazva ugyanezt: hiteles tanúságtevőknek és
evangéliumhirdetőknek kell lennünk. Életünkben fel kell ragyognia az
emberek számára, hogy Krisztus keresztjéből és feltámadásából merítünk
erőt. Mindannyiunk hivatása, hogy mindenkor hirdessük Jézust és belé
vetett hitünket, az Ő örömét és reményét sugározzuk magunkból, hogy jó
tetteinket látva az emberek az Atya felé irányuljanak és a hit felébredjen
bennük. Ez a tanúságtétel utat mutat majd másoknak az üdvösségre.
(c) Horváth István Sándor
Imádság:
Urunk, irgalmas Isten, adj nekünk alázatosságot, reményt és erős hitet!
Add hogy a szeretet Lelke, a te Lelked ékesítsen minket. Segíts egymáshoz
tiszta szeretetben közelednünk, mert ez minden parancs foglalata és
beteljesítése.
Segíts, hogy a békesség és az egyetértés fiai lehessünk, és így méltók
legyünk rá, hogy boldognak nevezzen minket szent Fiad!
______________________________
Aktuális:
Kedves Barátaim, akik naponta olvassátok az e-vangéliumot!
Az új evangelizáció jegyében szeretnénk az e-mailes evangéliumot szélesebb
körben népszerűsíteni. Terveim szerint egy plakát segítségével legalább a
templomba járók figyelmét fel tudjuk hívni erre a lehetőségre. A
szeptemberi akció keretében Magyarország 1400 plébániájára 4400 plakátot
küldök, hogy minél többen tudomást szerezzenek a lista létezéséről, s
arról, hogy ők is megkaphatják naponta az evangéliumot.
Az evangelizációs akcióról és annak támogatási lehetőségéről plébániánk
honlapján olvashattok:
http://zalalovo.plebania.hu/
Szeretettel: István atya
______________________________
Evangelium minden nap
http://evangelium.katolikus.
Evangelium@lista.hcbc.hu
Elmélkedés a Kaplonyi Barátokkal
Életünk végső célja, az üdvösség elnyerésének lehetősége a legfontosabb kérdés számunkra. Fülünkbe csenghetnek az Úr Jézus ismert szavai: Mit használ az embernek, ha az egész világot megszerzi is magának, lelke azonban kárt szenved. Az örök üdvösség/boldogság elnyerésének reménye nagy-nagy ösztönzést kellene adjon nekünk a becsületességre, az életben való helytállásra, életünk keresztjeinek türelmes hordozására.
A mai evangéliumi szakaszban az Úr Jézust megkérdezte valaki: Uram, kevesen vannak, akik üdvözülnek?
A fölvetett kérdésre egyszerű választ lehetett volna adni azzal, hogy kevesen vagy sokan jutnak be a mennyek országába, de Jézus nem válaszolt az így feltett kérdésre. Mert mi értelme tudni azt, hogy sokan vagy kevesen üdvözülnek, ha én magam porul járok, elkárhozok. Bizony semmi értelme.
A „sokan vagy kevesen üdvözülnek” kérdés tehát elvisz a lényeg mellett. Mi a lényeg? Bizony nem a számadat, bármennyire is szeretjük a számokban adott válaszokat. Sőt, adott esetben a statisztikai adat kifejezetten félrevezető is lehet. Például közlik azt, hogy a házastársak nagyobb része nem tartja meg a házastársi hűséget. – Illetve az emberek többségénél természetes a hazugság… Ezek az adatok – még ha igazak is –, félrevezetők, tudniillik elhiteti a házasságban élőkkel, az emberekkel hogy a házastársi hűtlenség, vagy a hazugság, teljesen átlagos, sőt elfogadott magatartásforma, mert mindenki így tesz. Nos, a keresztény tanítás szerint a házastársi hűtlenség, vagy a hazudozás, még ha mindenki így tesz is, nem elfogadott magatartás, hanem a bűnös életvitelnek a következménye. Ezt pedig semmiképpen sem lehet összeegyeztetni a Krisztust követő, öntudatos hivő élettel.
Jézus nem úgy válaszol a statisztikai adatot firtató kérdésre, ahogy azt szerette volna a kérdező, mert nem akar félrevezetni senkit. Ő nem akart megfelelni a kérdező elvárásának, mert őt nem a számadatok érdeklik, hanem az egyes ember örök sorsa, ezért képes beszéddel válaszolt.
„Törekedjetek bemenni a szűk kapun!” – mondta. Mert sokan próbálkoznak majd, de nem fognak bejutni, mert a ház ura felkel, és bezárja az ajtót. Ezután minden próbálkozás hiábavaló. Az érvek nem érnek majd semmit, a válasz mindig csak elutasítás lesz.
Kt. Eddig az is nyilvánvaló volt a szövegből, hogy ez a választott népnek szólt, hisz ők voltak a hallgatói és úgy gondolták, hogy csak ők fognak üdvözülni. Az evangélium folytatásában az első olvasmány, Izajás próféta gondolata tér vissza, ami az egyetemességre utal: Jönnek majd keletről és nyugatról, északról és délről, és helyet foglalnak Isten országában, mert így lesznek az utolsókból elsők, és az elsőkből utolsók.
Vagyis az Isten országába való bejutás nem a testi származás, a választott néphez való tartozás révén történik. A választott nép előnyt élvezett, az ősatyák birtokolták az ígéreteket, a próféták közvetítették az Isten üzenetét. Azonban mindez nem elégséges arra, hogy az üdvösség birtokosai legyenek. Jézus felajánlja a pogányoknak is az üdvösséget, de mindenkinek vállalni kell a hozzá vezető utat, az erőfeszítéseket, amit Jézus a szűk kapu képével állít elénk.
Az Úr Jézus komolyan veszi az ember örök sorsát, ezért ezzel a képes beszéddel figyelmeztet: ha be akarunk jutni az üdvösségre, akkor komolyan kell törekedni arra, egyébként könnyen megtörténhet, hogy az ember kapun kívül marad.
Kt Az Úr Jézus nem ad számszerű választ a kérdésre, mert nem akarja, hogy szemünket a statisztikai adatokra vessük. Jézus azt akarja, hogy figyelmünket örök sorsunkra irányítsuk. A költő szavaival élve: Vigyázó szemetek az ajtóra vessétek!
De hol van, azaz ajtó, amelyen át kell mennünk? Jézus saját magát állítja elénk, mint kaput, mikor ezt mondja: „Bizony, bizony, mondom nektek: Én vagyok a juhok számára a kapu… Aki rajtam keresztül megy be, üdvözül…” (Jn10,7-9).
Jézus válaszával tehát nem a kérdésre ad feleletet, nem jelenti ki, hogy sokan, vagy kevesen üdvözülnek, hanem inkább buzdítani akar, hogy törekedjünk az üdvösségre, mert az nem is olyan magától értetődően fog ölünkbe hullani, annak elnyeréséért nekünk is tennünk kell.
Ugyanakkor válaszával az Úr óvni szeretne a vallásos élet, a vallásos magatartás két szélsőséges, végletes formájától.
Az egyik véglet - ami akár a mai evangélium téves értelmezéséből is eredhet - a teljesítményre törekvő vallásosság. Jézus szavait is könnyen efelé lehet értelmezni: "Törekedjetek bemenni a szűk kapun, mert mondom nektek, sokan próbálnak majd bejutni, de nem tudnak."
Óriási tévedés, hogy Isten a vallásosságban egyfajta teljesítményt várna el tőlünk. Isten nem teljesítményt, hanem őszinteséget és bizalmat vár tőlünk.
De teljesítményorientált világunk gondolkodása a vallásos gondolkodásba is beférkőzött, talán jobban, mint gondolnánk.
Az az imádkozó, aki teljesítményét hangsúlyozza – pedig mennyit imádkoztam, szokták mondani –, bizalmatlan imádkozó.
Az ilyenek számára lehetetlen egy szabad, szeretet-teli, elfogulatlan kapcsolat Istennel, hiszen már gyermekkorától kezdve a teljesítményben való gondolkodást szívta magába, amelynek lényege, hogy az Istennek őrá figyelését és kívánságainak beteljesülését csak egy meghatározott teljesítmény elérése után tudja elérni. A szeretetet állandóan ki kell érdemelni. Így természetesen nem is csoda, ha az ilyen emberben megrögződik az az érzés, hogy az Atyaisten is csak fáradságos, személyes erőfeszítés után adja szeretetét.
Itt már az isteni parancsok teljesítése félelemmel teli holt engedelmességből erednek, és egyáltalán nem szeretetből fakadnak.
Az hogy feltétel nélkül ajándékozza a szeretetét az Isten, és hogy egy elrontott, de megbánt életet egyetlen szavával megbocsásson, a teljesítmény-mániákus keresztény számára teljességgel abszurd gondolat. Görcsösen ragaszkodnak egyfajta átöröklött hit- és istenképhez, a régebbről hozottakat nem vizsgálják felül, és minden változásnak ellenszegülnek.
A vallásosság másik véglete az a gondolkodás, hogy könnyű üdvözülni. Elég csak egyfajta jó szándék, és akkor máris üdvözülhet az ember.
Ám az elméleti tudás és a jó szándék még önmagában nem üdvözíthet. Az sem elég az üdvösséghez, hogy valaki a papírforma szerint jó keresztény. Egyfajta pogány - mert kereszténynek aligha nevezhető szemlélet kezd mind jobban eluralkodni az Egyházban, miszerint a szülők minden további nélkül megkereszteltetik gyermeküket, ragaszkodnak hozzá, hogy legyen elsőáldozó, bérmálkozó, vagyis essen túl mindenen, ami a szokás szerint egyházi, anélkül, hogy a legcsekélyebb elkötelezettség lenne bennük, vagy egyáltalán arról lenne valami világos fogalma, hogy mik ezek az események.
Ne feledjük, hogy Krisztus az örökkévalóság kapujában nem azt fogja számon kérni, hogy meg vagyunk-e keresztelve, voltunk-e elsőáldozók, bérmálkozók, hanem az ő hű képmásai, igazi követői voltunk-e vagy sem? Természetesen a szentségekkel való élés, segítséget nyújt ahhoz, hogy jó keresztények legyünk.
Az utolsó ítéleten is aszerint fogadja be országába az üdvözülteket, hogy: "Éhes voltam, és adtatok ennem. Szomjas voltam, és adtatok innom. Idegen voltam, és befogadtatok. Nem volt ruhám, és felruháztatok. Beteg voltam, és meglátogattatok. Börtönben voltam, és fölkerestetek."
Az üdvösségünkön nekünk is munkálkodnunk kell jócselekedetekkel. Mégpedig szüntelen jócselekedetekkel, mert egyszer csak "A ház ura felkel és bezárja az ajtót, ti kinn rekedtek, és zörgetni kezdtek az ajtón. . ő azt feleli nektek: Nem tudom honnan vagytok."
Legyünk tehát mindig résen, éljük mindennapjainkat Isten Országa szerint - a szeretet vezéreljen bennünket. "Éljetek szép életet a pogányok között, hogy lássák jótetteiteket, és látogatása napján majd magasztalják az Istent, épp amiért most gonosztevőnek rágalmaznak benneteket." - int bennünket Péter apostol az ő levelében.
Ez a szép élet, ez a szeretet legyen az, amit Istennél tapasztalunk meg a vele való kapcsolatunkban, az imádságban. S ha így élünk, nem érhet meglepetés bennünket, bármelyik órában is érkezik az Úr, akkor mindegy lesz, hogy sokan vagy kevesen üdvözülnek, mert mi ott leszünk az üdvözültek között. Ámen.